נטורופתיה

natural

מה היא נטורופתיה או מי אחראי לבריאות שלי?

כולנו מסכימים, שגוף האדם הינו פאר היצירה של אימא-טבע. בואו נדמיין שהגוף שלנו – בניין גבוה ויציב. אמנם אנחנו באופן יום-יומי פוגעים ביסודות של בניין זה באמצעות אורח החיים שלנו. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי בכל שנה 40 מיליון בני אדם מתים ממחלות שונות. מדוע זה קורה? האם זוהי נטיה להרס עצמי או תורשתיות לא מוצלחת, ואולי מישהו אחר בכלל אשם – למשל, רופא שלא אבחן את המחלה או רשם טיפול לא מתאים?

מומחי ארגון הבריאות העולמי טוענים שבריאות האדם תלויה בגורמים הבאים:

אורח החיים התורשה והגנים הסביבה הטיפול הרפואי
ב- 50% ב- 20% ב- 20% ב- 10%

כלומר, לפחות ב- 70% (הסביבה ואורח החיים) הבריאות שלנו תלויה בנו בעצמנו. רק אם נפנים את העובדה הזאת היטב, נוכל למצוא מפתח לשימור הבריאות שלנו. השאיפה הזאת לעזור לעצמך ולאחרים הביאה להתפתחות (או גילוי מחדש) של נטורופתיה. נטורופתיה מודרנית קמה לתחייה באירופה בתקופה בה ברפואה במסורתית היה נפוץ מאד שימוש בכספית רעילה ובהקזות דם ואילו התפתחות הכירורגיה הייתה חלשה מאד. רופא גרמני, ד"ר ווינסנט פריישניץ החליט לרפא אנשים ע"י טיולים ביער

או על שפת נהר. הוא האמין בכוח הקסם של תזונה נכונה, שמש ואויר צח. מייסדה של אסכולת נטורופתיה אחרת היה סילבסטר גרהם – כומר פרסביטריאני, שנחשב למורו של ד"ר שלטון הידוע בכל העולם. גרהם צידד באורח חיים צמחוני ואכילת זרעים גולמיים. את המושג "נטורופתיה" עצמו תבע רופא אמריקאי ד"ר בנדיקט לאסט. הוא פתח בניו-יורק את חנות הטבע הראשונה בעולם.

אז מהי בעצם נטורופתיה?

זהו ענף ברפואה אלטרנטיבית אשר מחזיר בריאות גופנית ונפשית ע"י תרופות מן הטבע. נטורופתיה משמשת לריפוי עצמי ולמניעת מחלות שונות בסיוע של הטבע.

שלושת אבני היסוד של נטורופתיה:

  1. שימוש בחומרים טבעיים בלבד.
  2. קבלת האדם כיחידה אחת – בהתאם לגישה ההוליסטית. משמעות הדבר, שנטורופתיה רואה לא רק את מכלול התסמינים אלא מתייחסת גם למצב ההרגשי והנפשי של המטופל.
  3. חיזוק ויטליות – כוח החיים. הכול מכוון ליצירת התנאים המתאימים לאותו כוח החיים, שהוא המקור לריפוי העצמי.

בתחילת המאה ה-19 שאפו מייסדי הנטורופתיה לחזור אל הטבע. ב-20-30 שנים אחרונות נערכו מחקרים רבים בתחום ונכון להיום נטורופתיה קיבלה הכרה כתחום מדעי לחלוטין. הכלים העיקריים בהם משתמשת נטורופתיה – ריפוי בתזונה ורפואה אורטומולקולרית, הכוללת טיפול בויטמיניםu, מינרלים, חומצות אמינו וצמחי מרפא.

עם זאת, חשוב מאד להבין ששום טיפול לא יניב תוצאות רצויות אם המטופל עצמו לא ייקח אחריות על בריאותו והרגשתו הכללית. אף אחד לא יכול לשנות את הלך המחשבה ואת חייו של אדם פרט לו עצמו. נטורופתיה מטפלת בבעיות עיכול, מחזקת את המערכת החיסונית, עוזרת בהתמודדות עם חרדות ונדודי שינה, מסייעת להגיע למשקל אופטימאלי ומשפרת יכולות שכליות.

במשך אלפי שנים התפתחה נטורופתיה מתורת ריפוי עתיקה לתחום עצמאי המשלב בתוכו גילויים מדעיים אחרונים.

—————-
ד"ר (Ph.D.), נטורופתית
יוליה רזניקוב